Lectures

Programista Uwięziony w Wieży

Zdarza się, że programiści zamykają się w wygodnej wieży kodowania, wierząc, że tworzenie projektów to tylko aspekty techniczne: pisanie najlepszego kodu, jego testowanie i dostarczanie. Poza murami tej wieży czeka bowiem świat, o którym słyszeli przerażające opowieści: biznes, zarządzanie projektem i kontakt z klientami. Podczas wykładu uchylimy okno tej wieży i spojrzymy na ten świat z innej perspektywy. Wspólnie przejdziemy drogę od marzeń po realizację, by przekonać się, czy naprawdę warto się bać, i jak odnaleźć się w świecie, gdzie samo kodowanie już nie wystarcza.

Kamil Matuszewski

Bezpieczeństwo Finansów Osobistych, czyli jak nie dać się okraść w internecie

W dzisiejszych czasach nasze życie zcyfryzowało się i przeniosło się do internetu. Za jego pośrednictwem mamy dostęp do bankowości, inwestycji, urzędów oraz wyników naszych badań. Możemy zamówić niemal wszystko z dostawą pod drzwi. Dzięki sieciom społecznościowym utrzymujemy i rozwijamy kontakty osobiste, jak i biznesowe. Internet staje się naszym drugim życiem, a mimo to wciąż zaskakuje nas fakt, że również przestępcy przenieśli swoje działania do świata online i większość z nich ma jeden cel - **dobrać się do naszych pieniędzy**. Od fałszywych sklepów internetowych, przez oszustwa inwestycyjne, po scamy na Blika i SMS-y z podrobionym nadpisem. A do tego wszystkiego, często okazuje się że za sterami wielu z tych oszustw stoją... gangi nastolatków. Czy dzisiejsza młodzież odkryła kurę znoszącą złote jajka (pod postacią naszych portfeli)? Podczas wykładu pokażę, jakie metody stosują młodociani (i nie tylko) przestępcy i jak nie stać się ich kolejną ofiarą.

Piotr SzymajdaCloud engineer & Cybersecurity enthusiast

O problemach Steinera, programach liniowych i o cierpliwości.

Wśród zagadnień optymalizacji kombinatorycznej, jedną z ważniejszych działek jest projektowanie sieci (ang. Network Design), czyli decydowanie które krawędzie z zadanego grafu wybrać aby zapewnić wymaganą przepustowość. Najciekawsze problemy są NP-trudne, a przy konstrukcji algorytmów aproksymacyjnych wykorzystuje się liniowe relaksacje. W trakcie wystąpienia opowiem w skrócie o swoich doświadczeniach w pracy nad algorytmami dla drzew Steinera i lasów Steinera.

Jarosław Byrka

Klub GO na ZOSI

Podczas referatu opowiem dlaczego Twoja dziewczyna pozwoli Tobie chodzić do klubu GO! Wytłumaczę także, że jest to starochińska planszówka, opowiem o jej zasadach, historii i po referacie zaproszę chętnych do zagrania ze mną/między sobą. Postaram się przynieść kilka plansz, żeby każdy mógł spróbować swoich sił.

Bartosz Szachniewicz

Czy dziewczęta należy traktować szczególnie (przy przyjęciach na studia informatyczne)?

W kuluarach ZOSI 2024 pojawiła się pewna Kontrowersja (Kontrowersjo, proszę mi dać znać, czy również tym razem będzie Pani obecna). Kontrowersja ta stanie się punktem wyjścia do wykładu o teorii "algorithmic fairness", czyli o próbie precyzyjnego zdefiniowania czym, w kontekście automatycznie podejmowanych decyzji (jak na przykład przyjęcia na studia) jest dyskryminacja. Nie będzie to bardzo skomplikowane, ale przypuszczam, że pojawią się jakieś drobne obserwacje, które Was zaskoczą.

Jerzy Marcinkowski

Zimowe Origami Studentów Informatyki

Człowiek jest istotą złożoną, szuka w życiu szczęścia, które zapełniłoby pustkę tej miernej egzystencji. Jedni spełniają się w piwie, inni poszukują pełni w sektach. Ja natomiast odnalazłem piękno w kwadratowej kartce. Na tych zajęciach omówię po krótce historię techniki składania papieru (zwaną origami), które będą wstępem do faktycznych warsztatów! Zapraszam ciepło wszystkich chętnych, tak się składa że w grupie jest raźniej ;)

Jakub Gałaszewski

Krew, pot, łzy, piasek i kosmici - czyli jak zbudować piramidę?

Zapraszam wszystkich pasjonatów historii – zarówno tych, którzy trzymają się oficjalnych wersji wydarzeń, jak i tych, którzy uwielbiają zagłębiać się w mniej konwencjonalne teorie. Podczas prezentacji przyjrzymy się ciekawym hipotezom dotyczącym pochodzenia Wielkiej Piramidy.

Bartosz Kruszewski

Inwestowanie dla przeciętnego Kowalskiego

Przeciętny Kowalski unika inwestowania innego niż w nieruchomości, a giełda, wskaźniki czy instrumenty finansowe wydają się czarną magią dla tych w garniturach na Wall Street. Tym wykładem chcemy przybliżyć wam w przystępny sposób podstawy inteligentnego inwestowania bez stresu i dużego kapitału. Udowodnimy, że do pomnażania pieniędzy nie potrzeba doktoratu z ekonomii, a procent składany działa cuda także dla przeciętnego Kowalskiego.

Filip Łukaszewski, Maciej Stempniak

Poranna gimnastyka

Nic nie wprowadza w nowy dzień po nocy pełnej wrażeń tak, jak odrobina ruchu. Zapraszam na zajęcia, na których wśród przyjemnych dźwięków muzyki nie zabraknie elementów jogi, ćwiczeń, które przyniosą ulgę zmęczonym pracą przy komputerze plecom ani rytmicznego podrygiwania. Intensywność treningu zostanie dopasowana do kondycji i samopoczucia grupy. To świetna okazja, żeby rozgrzać się przed (nie najporanniejszym) wyjściem w góry.

Kalina Filus

Just one more build system, I swear one more build system will fix it

Systemy budowania są istotną częścią całego procesu rozwijania i testowania oprogramowania. Pomimo tego jak często są używane to są dosyć znienawidzoną częscią procesu. W najlepszym razie nie wchodzą w drogę, w najgorszym spędzasz cały dzień na dodaniu jednej zależności. Spojrzymy na rozwiązania big-techu, doktorat sprzed 20 lat oraz po co przyda się punkt stały w jsonie z funkcjami.

Paweł Dybiec

Brazylijskie Jiu-Jitsu

Brazylijskie Jiu-Jitsu to sztuka walki koncentrująca się na walce w parterze i wykorzystywaniu technik takich jak poddania (duszenia, dźwignie) oraz walce na punkty (pozycje dominujące). Zapraszam na wspólny trening na którym wszyscy razem: - przećwiczymy fundamentalne techniki - przetestujemy ich skuteczność w sparingach zadaniowych - powalczymy ze sobą (dla chętnych) Wszyscy są mile widziani! https://youtu.be/eIX1Cma2OIU?si=IPEypyINgnwePbFu

Igor Jakus

Indie Game Dev, czyli jak skutecznie wyrzec się snu!

Na niniejszym wykładzie dowiecie się jak napisać własnego Undertale'a i zarobić grube miliony. Krok po kroku stworzymy nasze magnum opus, które na pewno zdobędzie co najmniej 5 ocen na Steamie (wliczam Twoją rodzinę jak coś). Potem doimplementujemy wsparcie dla raytracingu i odśpiewamy Rotę. A tak serio, to opowiem wam o moich doświadczeniach z game devem, o tym jak wygląda społeczność game devowa we Wrocławiu i jak się w nią wkręcić żeby w końcu wykorzystać Dijkstrę w realnym projekcie! Będzie o konfiturach growych (czyli game jamach), o konferencjach i dorzucę jeszcze parę śmiesznych screenów z moich własnych projektów.

Cezary Czubała

Coś tam o footballu amerykańskim

Na początku krótko opowiem, dlaczego zainteresowałem się tym sportem. Następnie postaram się wyjaśnić zasady tego skomplikowanego, ale fascynującego widowiska. Wytłumaczę, skąd wzięła się nazwa „football amerykański”, dlaczego to nie jest rugby, a także krótko wspomnę jak to wygląda w Polsce. Jeśli starczy czasu, to opowiem ciekawą historię związaną z tym sportem.

Mikołaj Karapka

Algebraiczne struktury w muzyce, jak nastroić pianino i co ma do tego Pitagoras?

W trakcie wykładu wprowadzę od zera w świat teorii muzyki. Opowiemy sobie o tym co to są dźwięki, co sprawia, że wszyscy bardzo podobnie odczuwamy nastrój utworów muzycznych, dlaczego wiele utworów popowych brzmi "tak samo". A to wszystko przeplecione nietrudną, ale ciekawą matematyką.

Franciszek Malinka

Zimowe Ekstrakcje Wyrobów (alkoholowych) cz. II – czyli jak prosto, tanio i 𝖑𝖊𝖌𝖆𝖑𝖓𝖎𝖊 uniknąć przypadkowej produkcji napojów wyskokowych.

Pewnie wielu z Was, braci studenckiej (lub pracowników uczelnianych), zadawało sobie pytania: „Jak wyprodukować kieliszek tego pysznego stumbrasa, którego trzymam w dłoni?” albo: „Jak smakuje wódka gazowana?” Inna część zapewne zastanawia się, jak w czasach szalejącej inflacji oraz corocznych podwyżek akcyzowych uniknąć nadmiernej opiekuńczości państwa. Zgodnie ze złożoną dwa lata temu obietnicą powracam z kontynuacją ciepło przyjętego wykładu. Opowiem o tym, czym faktycznie wódka była i jest, jakie są zasady produkcji na małą skalę, dzięki którym uzyskacie zgodę od p̴̧̺̤̩͛̓̀̈́͜a̷̺̽̂̿̔̅ń̴͕̲̆̇s̷͓͈͚̋̐͠ţ̷̛̼͈̣ẅ̸̧̜̗͙́͝a̷͇̲̍ na produkcję spirytusu. Wytłumaczę, dlaczego picie domowego bimbru nie gasi światła w bloku, jak i dodatkowo pokażę kreatywność polskich producentów w sprzedaży narzędzi zbrodni alkoholowej. Serdecznie zapraszam!

Jakub Gałaszewski

“Matko, ile tego!” czyli o edge case’ach

Kolejny dzień, kolejna linia kodu, kolejna mikro-decyzja do podjęcia. Czy serio muszę implementować ten skomplikowany algorytm? Naprawdę muszę dodawać ekran ładowania? Przecież N jest przeważnie małe! Nie ma co się tym teraz martwić, najwyżej się poprawi. Przyjrzymy się serii mniej lub bardziej bolesnych skutków pochopnych decyzji. Będzie o kartach płatniczych, marketingu, latach przestępnych, grach, wskaźnikach... Dosłownie wszędzie można zrobić błąd, prawda?

Radosław Miernik

„Panie, kto to Panu tak… zepsuł” czyli o wchodzeniu do dużego i starego projektu

Projekty są małe, duże i average (😉). W tym wykładzie poruszę tematykę tych środkowych, skupiając się szczególnie na perspektywie osoby, która świeżo do takiego projektu dołącza. Jakie początkowe wyzwanie na was czeka, jakie zaskoczenia mogą was czekać i na pewno jaki refactor na was nigdy nie czeka… I dlaczego nikogo na niego nie namówcie - o tym opowiem ze swojej perspektywy na podstawie projektu w którym pracuję na codzień. Będzie trochę o React, np. komponenty klasowe, czy props drilling to nie są jakieś tam duchy przeszłości a wręcz codzienność w projektach tak dużych (i starych).

Kacper Kuczewski

Podstawy Kickboxingu i walki w stójce

Chciałeś zapisać się na sztuki walki, ale nie wiedziałeś czy Ci się to spodoba? Przychodzę z rozwiązaniem. Zajęcia zostaną poprowadzone w bardzo podobny sposób, co treningi w klubach sztuk walki. Plan: 1. Rozgrzewka + lekkie rozciąganie 2. Poruszanie się w walce oraz podstawowe uderzenia i kopnięcia. 3. Przetrenowanie kilku podstawowych kombinacji. Zajęcia będą w pełni bezpieczne. Wymagany jest jedynie strój sportowy (po prostu taki który nie będzie ograniczał ruchów), oraz chęci do dobrej zabawy ;)

Wiktor Lewicki

OPSEC fails

Zastanawialiście się kiedyś jak służby łapią szefów giełd narkotykowych i innych złych ludzi w sieci? Czy są to wyrafinowane operacje wymagające przełamywania zabezpieczeń lub deanonimizacji Tora? Może, ale czasem wystarczy wpisać ksywkę w Google i znaleźć osobę podpisaną imieniem i nazwiskiem. Opowiem o spektakularnych wpadkach przestępców i jak służby ich namierzały.

Janusz Dziemidowicz

Czego Grześ Stachowiak też nie wie...

Krzywe Béziera, wielomianowe i wymierne, są od ponad pół wieku jednym z podstawowych narzędzi grafiki komputerowej. Znajdują one także zastosowania w CAGD, robotyce, teorii aproksymacji czy matematyce obliczeniowej. Mówię o nich m.in. na wykładzie z analizy numerycznej. Przy tej okazji poznajemy słynny algorytm de Casteljau pozwalający w elegancki, geometryczny sposób wyznaczać punkt na krzywej Béziera. Algorytm tej jest dość drogi, bo ma złożoność kwadratową względem liczby punktów kontrolnych definiujących te wyjątkowe krzywe parametryczne. Jednak przy jego pomocy - także w czasie kwadratowym - umiemy podzielić krzywą Béziera na części, co ma ważne zastosowania praktyczne. Od kliku lat wiadomo, że punkt na krzywej Béziera można w sposób geometryczny wyznaczyć w czasie liniowym stosując ,,metodę wrocławską''. Nie wiem jednak czy krzywą Béziera można w czasie liniowym podzielić. Co więcej, Grześ Stachowiak też tego nie wie! Tylko, że jego niewiedza jest większa, bo On nie wie, że to czego nie wie dotyczy właśnie podziału krzywych Béziera. No i właśnie o tym będzie ten wykład…

Paweł Woźny

Nie ufaj nikomu

Bezpieczne obliczenia wielostronne (Secure Multiparty Computation, MPC) to gałąź kryptografii zajmująca się technikami pozwalającymi wielu stronom wspólnie wykonywać obliczenia na prywatnych danych, bez konieczności ich wzajemnego ujawniania. MPC znajduje zastosowanie m.in. w analizie wrażliwych danych, wykrywaniu oszustw finansowych oraz trenowaniu modeli uczenia maszynowego.

Filip Zagórski

O trzech wyprawach w nieznane

W 1879 roku USS Jeannette utknęła w paku lodowym w pobliżu Cieśniny Beringa i półtora roku później zatonęła, zniszczona przez naprężenia w dryfującym lodzie. Jednak w 1884 roku jej szczątki zostały odnalezione u wybrzeży Grenlandii. To zaskakujące odkrycie popchnęło młodego Fridtjofa Nansena do zorganizowania jednej z najbardziej szalonych ekspedycji polarnych w historii. W czasie wykładu opowiem o tej i jeszcze dwóch innych wyprawach w nieznane oraz wytłumaczę, jak wpłynęły one na przebieg studiów niektórych naszych studentów. Wykład, choć o historii, będzie zawierał elementy programowania na żywo.

Piotr Polesiuk

Dlaczego wybrałam niebieską tabletkę, czyli o chorobie przewlekłej w praktyce

Stwardnienie rozsiane brzmi jak coś, co powinno być omawiane przy grobowej ciszy i w białym fartuchu. Ale spokojnie — ten wykład będzie miał więcej luzu niż typowa medyczna konferencja. Opowiem Wam o życiu z chorobą przewlekłą bez patosu i z dużą dawką dystansu. Zamiast nudnych definicji dowiecie się m. in.: - o co chodzi z niebieskimi tabletkami, - jak wyjazd do Gdańska zmienił mnie w piratkę, - jak przetrwać na autopilocie, - jak nie załamać się przez polski system opieki zdrowotnej, - jak znaleźć balans między diagnozą a normalnym życiem, - jak radzić sobie, gdy ktoś z naszego otoczenia robi medyczny coming-out. Będzie szczerze, trochę naukowo i przede wszystkim bez zbędnego ciężaru. Jeśli chcecie spojrzeć na temat chorób przewlekłych z innej perspektywy — zapraszam!

Hanna Laszkiewicz

Jednostki miary i SMT czary-mary

Ludzie od języków programowania uwielbiają anegdoty o tym, jak mały błąd programisty może spowodować monstrualną katastrofę. Chełpią się wówczas, jak to rozwiązania, nad którymi pracują, pozwoliłyby błędu uniknąć, gdyby tylko ktoś zechciał się zainteresować. Na wykładzie zainteresujemy się przypadkiem Mars Climate Orbiter, próbując zrozumieć, jak nie spalić pół miliarda zielonych pieniędzy w atmosferze czerwonej planety. Obiecuję, że podczas prezentacji będziecie cierpieć zawroty głowy i torsje, żałując, że nie uważaliście bardziej na wykładach z algebry, ale tych, którzy dotrwają do końca, czeka zbawienie. Niczym Wawrzecki w Misiu, który gotowy był wszystko pięknie wyśpiewać, na białym koniu wjedzie SMT solver, który gotów jest nam wszystko pięknie policzyć.

Maciej Piróg

Wysłannik Nilfgaardu w Abecadle

Czego można nauczyć się w dużej zagranicznej korporacji? Czemu dobrze rozwinięte umiejętności miękkie są kluczowe w rozwoju kariery? Jak manifestują się różnice kulturowe między Europą i USA? Jak identyfikować rzeczy ważne do zrobienia? Czemu perfekcjonizm lepiej uprawiać wyłącznie w domu? Chciałbym odczarować pewne aspekty pracy w dużej zagranicznej spółce. Nie ma róży bez kolców. Jeśli chcesz świadomie podejść do procesu adaptacji, to lepiej nie zakładać zbyt dużo. Sporo zależy też od szczęścia, ale wiele jest też w Twoich rękach. A powiedzmy sobie szczerze – możliwości rozwoju są przeogromne!

Krystian Bacławski

Tańce, Hulanki, Swawole 2: Electric Boogaloo

3 lata temu nauczyliśmy się układu do piosenki Buttons zespołu The Pussycat Dolls. Okazało się, że studenci informatyki tańczą tak samo zręcznie, jak piszą na klawiaturach. Z tej okazji uznałam, że taki talent nie może się zmarnować. W tym roku będzie nowy układ, ale równie brawurowy. Przyjść może każdy, zalecane są ubrania sportowe.

Julia Konefał

O DRMach i różnych takich

Czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego nie możesz po prostu kliknąć w film na Netflixie i wybrać "pobierz film"? Z jakiego powodu nie możesz wymienić niektórych części w swoim iphonie? Czemu crackowanie programów jest takie trudne? Odpowiedzią na te pytania są systemy DRM, czyli ograniczenia, które wprowadzają producenci, aby uniemożliwić ci pewne działania. Na wykładzie omówię w jaki sposób ogranicza się kopiowanie filmów, jak zabezpiecza się programy komputerowe przed wścibskimi analitykami kodu i przedstawię różne DRMowe ciekawostki.

Olaf Grzybowski

Czy mózg trenowany jest przez backpropagation?

Nie. Trenowany jest zupełnie innymi algorytmami. Opowiem o tym jak podstawowe mechanizmy konkurencji i pętli zwrotnych dają podstawę biologicznym algorytmom pozwalającym nam się uczuć i zapamiętywać.

Karol Ochman-Milarski

A quick introduction to low-latency programming

Ever wondered how to make your code go fast? And how fast is actually fast?From code optimization, through benchmarking, to system tuning, you’ll learn a few tips and tricks for designing low-latency, low-jitter C++ (trading) software.

Julian Pszczołowski

Bazy danych 100 lat temu

Obecnie uważa się, że baza danych to za Wikipedią: "zbiór danych cyfrowych gromadzonych zgodnie z zasadami przyjętymi dla danego systemu komputerowego specjalizowanego w gromadzeniu i przetwarzaniu tych danych". Tymczasem bazy danych były utrzymywane od tysięcy na potrzeby handlowe czy administracyjne: podatkowe, ewidencji poborowych czy gruntów. Były to bazy danych: papirusowe, tabliczkowe, pergaminowe, foto, przeźroczowe czy kartonikowe. Podczas prelekcji pokażę rekordy baz danych z przed 150, 100 i 50 lat temu.

Leszek GROCHOLSKI

Closing the gap between SW and HW development with RTL co-simulation

Lecture of the sponsor

Jan OlenckiSoftware Engineer