Lectures

Kilka słów o języku, którego nigdy nie widzieliście.

W ubiegłym tysiącleciu inżynierowie Siemensa opracowali generator kodu dla procesorów PLC. Obecnie we Wrocławiu pracujemy nad następcą tego systemu. Chciałbym Wam zaprezentować egzotyczny język wykorzystywany w tym narzędziu oraz opowiedzieć, czemu warto uważać na Metodach Programowania.

Aleksander Sas
Fake News

Codziennie jesteśmy bombardowani informacjami z różnych źródeł: gazety, radio, telewizja, blogi, serwisy informacyjne, sieci społecznościowe... Mogłoby się przecież wydawać, że nie ma znaczenia, jakie źródło wybierzemy. Prawda jest tylko jedna. Ale czy na pewno? Jak bardzo możemy zaufać postowi na Facebooku? A wiadomości podanej w państwowej telewizji? Czy wpisowi na stronie policji? Na swoim wykładzie pokażę Wam, jak popularne jest zjawisko tzw. fake newsów i w jaki sposób wykorzystywano je już od czasów antycznych. Zaprezentuję także, jak skuteczną bronią potrafią być zwykłe słowa w tzw. wojnie medialnej i jak duże znaczenie mogą one mieć na przyszłe wydarzenia i nasze decyzje.

Piotr Szymajda
Wrocław in my eyes

Zabiorę Was na wycieczkę w przeszłość i z powrotem. Po Wrocławiu, jakiego na żywo nie widziała większość z Was - w tym ja :D Wspólnie odwiedzimy miejsca, które przetrwały (być może częściowo) od czasów Breslau, jak i te, które niestety zniknęły już z krajobrazu miasta. Przekonacie się, że duch tysiącletniej historii Wratislavii, Breslau i Wrocławia wciąż mieszka w zakamarkach stolicy Dolnego Śląska. PS Z chęcią odpowiem również na wszelkie pytania związane z historią Wrocławia :)

Rafał Kaleta Miłośnik historii Wrocławia
Quantum world

Rok temu starałem się przybliżyć świat wielkich rozmiarów i grawitacji. Tym razem, zejdziemy tak nisko, jak się da, i przyjrzymy się jak wygląda rzeczywistość przez pryzmat mechaniki kwantowej. Nie zabraknie teleportacji cząstek, splątań kwantowych, paradoksów i filozoficznych rozważań. Dowiecie się także, że w pewnym sensie wszyscy jesteśmy na dziennikarstwie, Bóg gra w kości, a Einstein się mylił.

Mateusz Urbańczyk
Nowe algorytmy dla krzywych i powierzchni Béziera

Krzywe i powierzchnie Béziera należą do klasycznych, a zarazem jednych z najważniejszych narzędzi modelowania geometrycznego wspomaganego komputerowo (ang. Computer Aided Geometric Design, w skrócie CAGD). O ich podstawowych własnościach i zastosowaniach w grafice komputerowej opowiadamy m.in. na przedmiocie analiza numeryczna wykładanym w naszym Instytucie. W trakcie wystąpienia przedstawię nowe - dość ogólne - wyniki związane z pewnymi zastosowaniami w CAGD i grafice komputerowej otrzymane ostatnio razem z p. Filipem Chudym. Wyniki te pozwoliły m.in. po raz pierwszy podać algorytmy wyznaczania punktu na krzywej czy powierzchni Béziera mające: i) interpretację geometryczną, co jest ważne dla grafików oraz ii) złożoność liniową, iii) dobre własności numeryczne - to z kolei istotne dla informatyków. Sprawy, o których będzie mowa są elementarne. Wystarczy wiedzieć czym jest symbol Newtona i otoczka wypukła punktów.

Paweł Woźny Instytut Informatyki UWr
Ci straszni rekruterzy, czyli parę słów o rozmowie kwalifikacyjnej i jak do niej podejść

Od 5 lat zdarza mi się pełnić rolę smutnego Pana który przychodzi na Waszą rozmowę kwalifikacyjną i zadaje trudne pytania techniczne. Chciałbym podzielić się z Wami swoimi spostrzeżeniami. Jakie błędy najcześciej popełniają kandydaci? Jak się przygotować do rozmowy? I przede wszystkim, po co ta rozmowa jest. Kiedy skończyłem II i poszedłem na swoją pierwszą rozmowę popełniłem wszystkie możliwe błędy i przyjąłem całkowicie błędne założenia. Zachęcam Was do uniknięcia moich błędów.

Dominik Boszko
Krótko o WireGuard VPN

WireGuard to nowy, fajny VPN, który z założenia ma być prosty w obsłudze, szybki i bezpieczny. Jest dedykowany dla urządzeń typu "embedded", małych routerów, ale również dobrze sprawdzi się przy większych sprzętach i instalacjach. Protokół oparty jest o ideę Cryptokey Routing, czyli routing oparty o adresy IP tunelu i klucz publiczny peera. Prezentacja będzie krótkim wstępem do WireGuard na przykładzie małej prywatnej instalacji.

Marcin Włodarczak
A team of one

Czujesz czasem, że masz za mało czasu? Oddałabyś/oddałbyś własną duszę za to, żeby doba miała kilka godzin więcej? Nie możesz spać po nocach, bo "jeszcze tyle rzeczy do zrobienia"? Czas nie jest z gumy, ale możesz go lepiej wykorzystać. Pokonaj prokrastynację! Osiągnij szczyty własnych możliwości! A tak serio - wreszcie znalazłem sposób, by nie zapominać o terminach i nie marnować czasu. Może i Tobie się przyda.

Radosław Warzocha
Wprowadzenie do Event Sourcingu

Event Sourcing (nie mylić z Event Storming) jest obecnie buzz-wordem, jednak sama koncepcja jest starsza niż komputery. Postaram się przybliżyć koncepcję oraz zastanowimy się, jakie problemy możemy tym podejściem rozwiązać.

Grzegorz Byrka
Jak zostać frontendowcem

Pokrótce przedstawię historię technologii frontedowych i ich zmiany na przestrzeni kilku lat. Potem pokażę, jak to wyglądało u mnie, jak się pracuje z klientami prywatnie, a jak się pracuje komercyjnie np. w biurze.

Wojciech Kaliszewski
Zapanuj nad czasem

Od początku swojej edukacji przyswajamy spore dawki wiedzy z różnych dziedzin. Niestety wiele zagadnień przyswajamy metodą "zakuć, zdać, zapomnieć". Na swoim wykładzie opowiem o technikach uczenia się, które pomogą zapamiętać przyswajany materiał szybciej, przyjemniej i co najważniejsze na znacznie dłużej.

Małgorzata Zacharska
Jak nie paść ofiarą rekrutera?!

Z cyklu co się zobaczy to się nie odzobaczy! :P Po kilku latach w branży rekrutacyjnej IT już nic mnie nie zdziwi a każdy dzień przynosi coś zaskakującego. W kilku anegdotach i przykładach opowiem o stawianiu kolejnych kroków w budowaniu swojej kariery. Jak stworzyć CV, którego nie będziecie się wstydzić przez kolejne 10 lat oraz jak zminimalizować nietrafiony spam na LinkedIn?

Joanna Lutostańska
TCP: Bandwidth Bottleneck and Round-trip propagation time

Protokół TCP powstał w roku 1974, od tego czasu Internet się lekko zmienił. Opowiem trochę o tym, jakie problemy się pojawiły i czy można wymyślić jeszcze coś nowego w protokołach sieciowych. Pięknym przykładem jest algorytm BBR dla TCP, który oszczędził mi w Ten Square Games dużo czasu przy komunikacji serwerów między kontynentami.

Janusz Dziemidowicz
Kino klasy B, czyli najlepsze najgorsze filmy

To jest historia mojej pierwszej miłości. Na film Sama Raimiego natknąłem się 8 lat temu. Pykło. I to jeszcze jak pykło. Na nieszczęście mojej kształtującej się jeszcze wtedy psychiki, odkryłem, że ta przewspaniała produkcja nie jest odosobnionym wyjątkiem. Rozpocząłem cudowną podróż po piekiełku zwanym kinem kategorii B. Czasem bywa różnie. Kac moralny po obejrzeniu filmu jest naprawdę ciężki, ale to poświęcenie, na które jestem gotów. Nie ma przecież tworów idealnych. W trakcie wykładu będę usiłował przekonać szanowną publikę, że zdecydowanie za dużo krwi i drętwa gra aktorska, to coś czemu zdecydowanie warto poświęcić swój czas wolny.

Jan Wnęk
Regularne gry planszowe

Opowiem o nowym języku Regular Boardgames opisującym reguły gier (nie tylko) planszowych przy pomocy wyrażeń regularnych. Języki opisu gier pozwalają sformalizować ich zasady, dzięki czemu możemy rozwijać algorytmy sztucznej inteligencji nie dla ustalonej, konkretnej gry, ale dowolnej danej przez jej opis. Dziedzina General Game Playing zajmuje się tworzeniem takich algorytmów, uczeniem się zasad, a nawet automatycznym generowaniem reguł. Głównym wyzwaniem dla języków jest osiągnięcie odpowiedniej siły wyrazu, naturalności opisu, wydajności, a także łatwości przetwarzania i analizy opisanej gry. Aktualnie najbardziej znanym uniwersalnym językiem jest, powstały na Uniwersytecie Stanforda, Game Description Language (GDL). Posiada on kilka słabości m.in. uniemożliwiających jego praktyczne zastosowanie do gier przekraczających pewien poziom złożoności reguł. Regular Boardgames oparty jest na innej koncepcji. Jest to uniwersalny język wysokiej wydajności i pierwszy, który pozwala efektywnie opisać i przetwarzać gry takie jak arimaa, go, warcaby międzynarodowe, czy też złożone warianty szachów. Projekt jest realizowany razem z Jakubem Kowalskim, Maksymilianem Miką i Jakubem Sutowiczem.

Marek Szykuła None
Zupełnie niepraktyczny wykład o łamaniu RSA

Pewne przełomowe odkrycia naukowe funkcjonują w popkulturze, każdy ma w głowie związany z nimi slogan, ale mało kto rozumie, o co w nich naprawdę chodzi. Jak Bozon Higgsa, dowód Wielkiego Twierdzenia Fermata, Płeć Kulturowa, twierdzenie PCP. Opowiem o jednym z takich odkryć — algorytmie Shora. Podczas wykładu pojawią się następujące pojęcia: foton, macierz unitarna, okres, bra-ket, polaryzacja, rząd, liczba zespolona, funkcja, Pinokio, prawdopodobieństwo warunkowe, bramka, transformata Fouriera;  Jednak uprzednia ich znajomość nie jest konieczna, by zrozumieć wykład.

Jan Marcinkowski
Jak matematyka uratowała mi życie

Królowa Nauk to za mały tytuł, by w pełni oddać należną cześć Pani Matematyce. Matematyka przydaje się w życiu. I nie chodzi tu o rachunki, którymi wałkuje się dzieci w szkole mówiąc "nie będziesz miał zawsze przy sobie kalkulatora". Teraz większość z nas nie rozstaje się ze swoim wyposażonym w kalkulator telefonem na dłużej niż 5 minut. Matematyka daje nam w życiu coś dużo ważniejszego. Chciałbym opowiedzieć, co ja sam od niej dostałem.

Tymoteusz Kaczorowski
Postęp czy jego iluzja? Nowe metody uczenia maszynowego

Modny ostatnimi czasy temat uczenia maszynowego zdaje się znajdywać swoje miejsce niemal we wszystkich dziedzinach. Coraz to nowsze doniesienia o cudownych algorytmach, systemach rozwiązujących niebanalne problemy czy trafnie wyliczonych predykcjach zjawisk mogą tylko utwierdzić w przekonaniu, że machine learning rozwija się niezwykle prężnie. Ale czy na pewno? Czy entuzjazm związany z nowymi metodami jest uzasadniony? Gdzie leży złoty środek między skomplikowaniem a skutecznością? Jak dostosować algorytm do potencjalnych zmian rozkładu danych w przyszłości? Jak ocenić jego rzeczywistą jakość? Nie gwarantuję odpowiedzi na te pytania, ale chciałabym przedstawić rozważania współczesnych statystyków oraz garść faktów, na podstawie których można samodzielnie wyciągnąć wnioski.

Julia Szulc
Liczba π jest niewymierna

Przedstawię bardzo sprytny dowód niewymierności liczby π. Będę korzystał jedynie z wiedzy, jaką studenci naszego instytutu wynieśli po pierwszym semestrze studiów (tj. z Analizy Matematycznej, Logiki dla Informatyków oraz Wstępu do Informatyki). Wykład odbędzie się w bardzo nietypowej formie.

Krzysztof Piecuch
System jako teatralna scena

Na wykładzie poznamy jeden dziwny sposób, który spędza programistom wysoce dostępnych w czasie rzeczywistym, samo leczących się, asynchronicznych systemów sen z powiek. Koncept ten to wzorzec aktor model, który omówię na przykładzie biblioteki Akka.NET.

Piotr Markiewicz
Aromatyczny kod

Przeglądasz w swoim ulubionym IDE pewien wielki projekt. Doznajesz uczucia, że coś tu ewidentnie jest nie tak... Ten wykład będzie o zapaszkach w kodzie.

Kamil Markiewicz
Agenci DeepMind wygrywają z ludźmi w Starcrafta!

Opowiem o najnowszej odsłonie sztucznej inteligencji od Googlowego DeepMind-a. Postaram się wyjaśnić, dlaczego po go i szachach wzięto się za Starcrafta 2 oraz czemu jest to trudniejsze wyzwanie. Sceptycznie podejdę do formy prezentacji dotychczasowych osiągnięć, natomiast optymistycznie spojrzymy na to, w jakim kierunku DeepMind się rozwija.

Tomasz Musiała
Po co masz testować testy, skoro mutanty mogą zrobić to za Ciebie!

Widok testów na zielono powoduje, że endorfiny uderzają do Twojej głowy. I co? Już uważasz, że masz dobry kod? O to, czy masz dobre testy nie pytam, bo przecież to są tylko testy… Może jednak dobrej jakości zestaw testowy dałby pewność, że Twój program nie zrobi nikomu niespodzianki? Podpowiem, jak wykorzystać testowanie mutacyjne, aby w prosty i przyjemny sposób określić jakość testów. Przy okazji przeanalizujemy również kilka projektów open source.

Michał Mordawski
Xerox Alto: jak zostać mikrokoderem?

Minikomputer Alto narodził się w 1973 w Palo Alto Research Center firmy Xerox. Tam powstało oprogramowanie z graficznym interfejsem użytkownika: procesor tekstu Bravo, klient poczty elektronicznej Laurel, menadżer plików Neptune, program do obróbki grafiki rastrowej Draw i wektorowej Markup, itd. W PARC powstał Ethernet (1974), drukarka laserowa (1976), mysz optyczna (1980) i graficzna stacja robocza Xerox Star z metaforą pulpitu (1981). Tam zbierali z ziemi szczękę Steve Jobs i Bill Gates knując jak zanieść tę technologię pod strzechy śmiertelników. Zbudowanie komputera, który sprosta wymaganiom interfejsu graficznego, wymagało nie lada pomysłowości. Procesor pełni rolę sprzętowego emulatora instrukcji komputera Data General Nova, karty graficznej, sieciowej i kontrolera dysku. Posiada 16 wątków sprzętowych i jest mikrokodowalny przez programistę. Przyjrzymy się wspólnie temu, jak działa ta bestia.

Krystian Bacławski
Sesja na temat wizerunku II wśród kandydatów na studia

Jednym z najbardziej istotnych dla Instytutu problemów jest nasz wizerunek wśród młodzieży decydującej się na wybór studiów. Nie pozostaje on, jak się wydaje, w żadnym związku z jakością produktu jaki oferujemy.

Jerzy Marcinkowski
(angr'y) Symbolic execution for fun and profit

Wykonywać symboliczne? A komu to potrzebne? A dlaczego? Będzie o tym, jak automatycznie dla danego miejsca A w programie znaleźć konkretne warunki pozwalające na osiągnięcie A z miejsca B. Wykład prawdopodobnie zahaczy również o tematykę zawodów CTF. Nie wykluczone, że pojawi się dużo różnych przemyśleń z tematów pokrewnych. I będzie demo!

<script>alert(1);</script> Mazur
Tworzenie sztucznej inteligencji dla gier planszowych na bazie algorytmu Monte-Carlo Tree Search.

Chciałbyś napisać bota do gry planszowej i nie wiesz, jak się za to zabrać? A może po prostu interesujesz się tym, w jaki sposób działa stworzony przez Google program, który w 2016 roku pokonał jednego z koreańskich mistrzów Go? Na tym wykładzie zaprezentuję zasady działania algorytmu MCTS, pokażę jego przykładową implementację i opowiem, jak można go wzmocnić, by uzyskać jeszcze lepsze wyniki.

Jakub Nowosielski
UX not only for Unicorns!

Dla programisty najważniejsze jest - żeby "działało". Dla grafika - żeby było ładnie. Dla UX-owca - użyteczność. A co jest najważniejsze dla użytkownika? Zapraszam na wykład o magicznym świecie jednorożców, na którym spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie: "Jak za pomocą kilku prostych tricków zaprojektować ładną i użyteczną aplikację?"

Julia Rajsz
A po ilu znakach ty się uśmiechniesz?

Wszyscy wiedzą, że Merci wyraża więcej niż 1000 słów, jednak nie wszyscy wiedzą, co da się napisać w mniej niż 1024 znakach. Piękna i bestia, czyli o minifikacji słów kilka. Uwaga: Wykład może zawierać śladowe ilości Javascriptu.

Wojciech Pędrak
Cztery odcienie szarości dzięki czterem bateriom AA.

Gameboy był rewolucją w świecie gier wideo. Jednakże wraz z przenośnością szły liczne ograniczenia np. dostępna pamięć czy możliwości graficzne. Mimo to, na małym zielono-szarym ekranie dało się zobaczyć Mario, Linka czy Donkey Konga. Na wykładzie opowiem o wyzwaniach, jak i sztuczkach używanych przez programistów gier na tę małą platformę.

Wiktor Adamski