Lectures

Everything is a file, but this time for real - getting to know the Plan 9 operating system

Explaining the ideas and architecture behind the fascinating Plan 9 OS using practical examples and hands-on approach.

Aleksandra Banasiak
Jak napisać sobie komputer? (o PCPU słów więcej niż kilka¹)

Opowiem o 4-letniej przygodzie w której stworzyłem własny procesor - a właściwie pełnoprawny komputer.

¹Kilka razy byłem o to pytany na korytarzach II, co zazwyczaj kończyło się długim monologiem od którego nikt *jeszcze* nie uciekł, także myślę że temat jest całkiem ciekawy :)

Procesor działa na PCB w hardwarze, ma własny system operacyjny, uruchamia programy napisane w C, można podłączyć do niego monitor, klawiaturę, czy... drukarkę igłową.
A to wszystko powstało zupełnie od postaw - napisane od pierwszej linijki kodu.

Będzie trochę o samym początku - pierwszych projektach, przez lutowanie, mikroarchitektury, 3 edycje procesora, system operacyjny, toolchainy, po projektowanie układów krzemowych.

Wykład będzie przystępny dla wszystkich, głównie będę opowiadał o różnych historiach które przydarzyły się podczas prac nad projektem (dla bardziej zainteresowanych tematem pojawi się też szczypta szczegółów technicznych, jak i chętenie odpowiem na wasze pytania).

Piotr Węgrzyn
Klub GO na ZOSI

Podczas referatu opowiem dlaczego Twoja dziewczyna pozwoli Tobie chodzić do klubu GO!
Wytłumaczę także, że jest to starochińska planszówka, opowiem o jej zasadach, historii i po referacie zaproszę chętnych do zagrania ze mną/między sobą. Postaram się przynieść kilka plansz, żeby każdy mógł spróbować swoich sił.

Bartosz Szachniewicz
Wycieczka dookoła świata za 99 zł - Software Defined Radio

Przegląd możliwości odbiorników SDR oraz innych sposobów na słuchanie radia.
Co, gdzie i kiedy możemy usłyszeć? Co to są fale krótkie i dlaczego są takie fajne?

W przypadku dogodnych warunków pogodowych po wykładzie zapraszam na zewnątrz.

Bartłomiej Tota
[ Panel Dyskusyjny ]: Jak grać w studia.

Podczas panelu porozmawiamy o tym jak studiować, żeby wynieść z uczelni coś więcej niż kabel RJ-45.
Poświęcimy chwilę na to, by pogdybać o tym co studenci zrobiliby inaczej podejmując decyzje dotyczące swojej ścieżki na studiach i jak sami prowadzący podeszliby do studiów, gdyby byli postawieni w miejscu studentów pierwszego roku.
Zastanowimy się nad tym jak studiować efektywnie, czy i kiedy warto chodzić na wykłady oraz jak podchodzić do egzaminów.

Gośćmi panelu będzie kilku prowadzących WMI i studentów starszych lat.

Jeśli macie propozycje konkretnych pytań lub tematów dotyczących tego zagadnienia lub chcielibyście zasugerować szczegóły doboru gości, to piszcie śmiało w wiadomości prywatnej na dowolnym komunikatorze, mailem lub w realu.

PS Jeśli pojawi się zainteresowanie dodaniem do dyskusji trzeciej strony w postaci przedstawiciela biznesu czy absolwentów, to postaram się zaprosić takiego gościa lub gości.

Michał Mękarski
Poranna joga

Poranna joga dla osób, które nie poszły w góry. Osoby o każdym stopniu zaawansowania mile widziane.

Julia Konefał
Sapling SCM - A Scalable, User-Friendly Source Control System

"Nie używasz gita, nie idę z Tobą do... ekhem pracy nad projektem."

Czy istnieją alternatywy? Po co używać czegoś innego? Czy drukarki to dzieło technologicznego szatana? Odpowiem między innymi na te pytania, przybliżając Sapling SCM, czyli system kontroli wersji wspierający jedne z największych monorepo.

Jan Mazur
Kto wrzucił Hegla i spółkę do informatyki?

TW: filozofia, teoria kategorii, teoria typów

Homotopijna teoria typów jest sformułowaniem intuicjonistycznej teorii typów, opartym na iterpretacji typów jako przestrzeni. W czasie prezentacji zobaczymy jej zaskakujące związki z filozofią i być może spróbujemy zjeść kategoryczne taco. Przewidziane same niewiarygodne teorie niczym z filmów z żółtymi napisami.

Krzysztof Wasielewski
Daleko od noszy

Chciałabym podzielić się z Wami informacjami przydatnymi w obejściu z ochroną zdrowia. Między innymi opowiem o tym gdzie, z jakimi dolegliwościami i kiedy zgłaszać się o pomoc do POZ, SOR a kiedy do pomocy świątecznej, do jakich poradni można iść bez skierowania, jakie świadczenia NFZ przysługują nam "za darmo" i wiele innych.

Lilia Bartosz
Reinforced-lib czyli Reinforced Learning z JAX’em

W mojej prezentacji chciałbym zaprezentować nowatorską bibliotekę do prototypowania algorytmów uczenia ze wzmocnieniem w języku Python. Narzędzie to wyróżnia się lekkością, korzystając z nowego framework'u JAX od Google DeepMind do automatycznego różniczkowania.

Skoncentruję się na JAX jako alternatywie dla PyTorch i TensorFlow, podkreślając jego zalety. Przedstawię także samą bibliotekę, jej powstanie, obszary zastosowań oraz różnice względem konkurencyjnych rozwiązań. Wprowadzenie do tematu uczenia ze wzmocnieniem uzupełni prezentację, zapewniając pełne zrozumienie kontekstu.

Mam nadzieję, że ta prezentacja zainteresuje wasze zmysły programistyczne i skłoni do eksperymentowania z naszą biblioteką.

Wojciech Ciężobka
Założymy się?

Jesteście w barze, Twój ziomek po 5 piwach mówi, że pisze dijkstre w 2 minuty 21 sekund. Mówisz: "Nie ma opcji, założę się o dyche, że nie napisze". Kumpel przyjmuje zakład, a Ty go oczywiście przegrywasz. Wtedy zaczynasz się zastanawiać, czy ten zakład był uczciwy? Znasz swojego kolegę, wiesz, że klepie contesty po nocach, na pewno było więcej, niż 50% szans na to, że wygrałby ten zakład.

Inna sytuacja: oglądacie mecz piłki nożnej Polski z Niemcami. Obaj wiecie, kto wygra. Jak tu się założyć, skoro trzymacie tę samą stronę? Może Ty wierzysz bardziej w wygraną Polski, niż Twój kolega. Moglibyście zrobić zakład 20:1, ale czy wtedy ten zakład już będzie fair? Czy wartość oczekiwana takiego zakładu wynosi zero?

Chciałbym pokazać Wam lepszy i bardziej uniwersalny sposób na to, jak się pożądnie zakładać, w wielu możliwych sytuacjach. Spróbujemy rozwiązać przedstawione przeze mnie problemy związane ze standardowym zakładem i jeszcze kilka innych.

Franciszek Malinka
Amiga co to lampką miga!

Czego można się nauczyć programując stare komputery domowe? Na czym polega ich atrakcyjność? Czy można mieć z tego satysfakcję? Jakie wyzwania techniczne prezentują komputery z rodziny Commodore Amiga? Jakich narzędzi używa się pisząc programy na Amigę? Czym jest demoscena? Z jakich dziedzin informatyki czerpie pomysły? Czym różni się demo od intra? Jak dołączyć do demosceny? Jak wygrać
zawody, i czemu z grupą Ghostown?

Krystian Bacławski
Oni nie chcą abyś wiedział - czyli co nieco o sektach

Zapewne część z Was miała styczność z ludźmi głoszącymi jakąś ukrytą przed Nami - prostymi zjadaczami chleba - prawdę. Czy to o zbliżającym się końcu świata (21.12.2012 pamiętamy), czy to o reptylach i rządzących nami ██████ (wiadomo o kogo chodzi, chodzi o N͇i͇c͇h͇). Inni natomiast mówią o mafii Watykańskiej i okupacji Lechitów.

Wielu z tych oświeconych posiada pobudki aby w to wierzyć, na przykład należą do sekt, lub je prowadzą. Często tak absurdalne tezy kryją w sobie rozległy system moralno-religijny, który motywuje ich misję i dodaje im siły na zmianę ich życia. Tylko czy na lepsze?

Na tym krótkim wykładzie przybliżę działanie sekt, opowiem o paru (skupiając się głównie na polskich), wytłumaczę jakim cudem ludzie do takich społeczności dołączają oraz poruszę moją przygodę w jednej z nich.

Jakub Gałaszewski
Jak prawie dałem się złapać na phishing

Doświadczeni eksperci od bezpieczeństwa mówią, że każdy się może złapać na phishing, nawet najbardziej świadoma osoba. Doświadczyłem tego osobiście w styczniu 2024 gdy splot pewnych okoliczności sprawił, że prawie złapałem się na targetowany (ale mimo wszystko automatyczny) phishing wymierzony w Ten Square Games. Na szczęście w ostatniej chwili się zorientowałem. Opowiem co to był za phishing i pokażę więcej ataków jakich można stać się celem.

Janusz Dziemidowicz
Rowhammer tester - open source platform for DDR memory exploit research

In the presentation, we will introduce the concept of attacking physical memories by leveraging their internal structure and production process. We will focus on Rowhammer-type exploits and explain their mechanisms of operation in the case of DDR chips, memory controllers as well as software running at OS level.

Later we will present an open source Rowhammer test framework developed by Antmicro and Google for researching this type of vulnerabilities, and go over some of the new exploits whose discovery was enabled by the use of the framework.

Maciej Dudek, Karol Gugala
Trading at the speed of light

Please join me for an introduction to high-frequency algorithmic trading. This talk will give a broad overview of some of the topics at the intersection of finance, maths, physics and computer science, with a focus on low-level programming.

Julian Pszczołowski
O kopiach zapasowych słów kilka

3-2-1, gdzie są dane?
Czy są aby świeże, zdrowe? Dziadek-tata-syn, rodzinka oraz czym jest air-gap skrzynka.
Hanoi wieże kolorowe i inkrementacyjne morze.
Wykład o tym będzie krótki,
jakie są backupów skutki.
A w zasadzie tychże braku...

---

A czy TY (już) robisz kopie zapasowe? Nie wiem czy zaczniesz po tym wykładzie (pewnie nie), ale przynajmniej argumentów za będzie trochę więcej.

Marcin Włodarczak
Rzeka nigdzie się nie śpieszy, a jednak zawsze dociera tam, gdzie zmierza.

Opowiem o tym jak zapoznałem się z naukami filozofii ze wschodu - buddyzmu. Podzielę się historią jak na nie trafiłem, jak to na mnie wpłynęło, jak pomogło odnaleźć większą akceptację i spokój.

Spodziewam się, że dla większości osób jest to coś obcego, może owianego legendą. Być może kojarzy się z posępnymi mnichami, którzy niczym utożsamienie surowości, spędzają życie samotnie siedząc w jaskini. Postaram się skonfrontować te wyobrażenia i przedstawić, ile potrafi dać wyciszanie się oraz czego możemy się nauczyć od tej filozofii życia.

Zapraszam każdego, kto chce zanurzyć się w rozważania nad własną naturą.

Dawid Sroka
Gdzie nas powiedzie gzygzakowarty życia sznur?

Gdzie nas powiedzie skrajem dróg gzygzakowaty życia sznur?

Na Rusinową, na Polanę. Gdzie łąki strome, widoki wspaniałe

Owce, kamule, świerki i rozstaje i Babka samotna jak palec

U Kobylarczyk zatem zagościlim. Kwaterę tam czasowo ustalilim

W borze robilim, z boru drwa nosilim jak stara matka i dwóch synów żylim....

Leszek Grocholski
Kilka słów o wykuwaniu rdzeni

Mijają już dwa lata od utworzenia projektu "Kuźnia rdzeni", gdzie grupa studentów rozwija procesor w mikroarchitekturze out-of-order. Z tej okazji chcieliśmy opowiedzieć o nim - jak powstał i się rozwijał, jakich narzędzi używamy (część zbudowaliśmy sami!), jakie wyzwania na nas czekają, i jak do nas dołączyć.

Marek Materzok
Posklejamy? - podejście drugie

Rok temu planowałem pojawić się na ZOSI, ale niestety choroba mi na to nie pozwoliła. Jak to mówią: ,,co się odwlecze, to nie uciecze''. Wracam więc do pomysłu podzielenia się z Wami moją fascynacją funkcjami sklejanymi. Będzie zatem o tym, co chciałem poruszyć rok temu, z uwzględnieniem tego, czego się przez minione miesiące nauczyłem. A oto i same streszczenie.

Opowiem o niezwykłej klasie funkcji jaką tworzą tzw. funkcje B-sklejane. Ze względu na swoje wyjątkowe własności, funkcje te są szeroko wykorzystywane m.in. w grafice komputerowej i analizie numerycznej. Głównie skupię się na zastosowaniach funkcji B-sklejanych w tej części informatyki, którą określamy jako ,,modelowanie geometryczne wspomaganego komputerowo'' (ang. Computer-Aided Geometric Design, w skrócie CAGD). Będzie więc mowa m.in. o krzywych B-sklejanych, o NURBsach i o słynnym algorytmie de Boora-Coxa.

Chociaż samych funkcji B-sklejanych używa się powszechnie od ponad 60 lat, nie oznacza to, że nie mają one nadal swoich ,,tajemnic''. Opowiem o wynikach, które niedawno uzyskaliśmy razem z Filipem Chudym. Zdradzę też nad czym obecnie pracujemy i z czym nie możemy sobie (nadal!) poradzić :-( Może ktoś z Was będzie chciał pomóc :-)

Do zrozumienia o czym będę mówił wystarczy wiedzieć co nieco o punktach i wektorach, rekurencjach oraz znać pojęcie otoczki wypukłej.

Paweł Woźny
Jak to działa? Show, then tell

Pokażę, jakie korzyści może przynieść śledzenie wykonywania kodu: zarówno takiego, który już dobrze znamy, jak i takiego, który dopiero chcielibyśmy poznać. Sprawdzimy, co może nam opowiedzieć o tym kodzie LLM, jeśli pokażemy mu takie ślady.

Rafał Rzepecki
Jak wynaleźć wędkę na nowo

czyli o wiecznie rosnącym scopie, dynamicznie zmieniających się potrzebach i Duct Tape Driven Developmencie słów kilka.
Opowiemy o historii i procesie rozwijania narzędzi wspomagających tworzenie live eventów w Fishing Clashu. Przedstawimy problemy napotkane po drodze, zarówno techniczne, jak i wynikające z adopcji nowego narzędzia przez zespół kluczowy dla istnienia firmy.

Jakub Popiel, Marcin Mierzejewski
Sponsored lecture

Virtual talk

Jane Street